• 48V400AH Home Energy Storage Lithium Battery 20KWH
Nominal Voltage: 51.2V
Nominal Capacity: 400Ah
Dimensions: 600*260*855mm
Warranty: 5 years
Certificate: CE, ROHS, UN38.3, IEC62133, etc.
Compatible with Goodwe, Deye, Growatt most inverter in the market
Description
Item Specifications Remark
Model No. iBorn-51V400AH
Nominal Voltage 51V
Nominal Capacity 400Ah Customized 10KWH/15KWH/20KWH/30KWH
Dimensions 600*260*855mm Length*Width*Height
Cycle Life ≥6000 times 80% DOD
Charge Cut-off Voltage 58.4V
Discharge Cut-off Voltage 42V
Standard Charge Current 100A
Max Charge Current 100A Recommended: 50A
Standard Discharge Current 100A
Max Continuous Discharge Current 200A
Max Peak Discharge Current 400A
Operation Temperature Charge: 0℃~45℃, Discharge: -20℃~60℃
Storage Temperature 0℃~35℃
Internal Resistance ≤40mΩ
Communication Method WIFI ,Bluetooth,RS485,RS232, CAN2.0
Housing Material Metal shell Protection class: IP65
Weight Approx. 195kg
-High and stable operating voltage
-Wide operating tempearture: -55℃~+85℃